Ľadové Pleso

Suchy listopad 2011


Przypomnienie oryginalnego, wyjątkowo suchego miesiąca. Wtedy w Tatrach miejscami wystąpił opad symboliczny (np. na Kasprowym Wierchu ok. 2 mm), a w niektórych tatrzańskich zakątkach nawet przez cały listopad 2011 w ogóle nie odnotowano opadów (np. na Łomnicy 0 mm). Wydaje się, że to nic nadzwyczajnego, ale nie w najwyższym paśmie górskim Karpat – tam bardzo ciężko o miesiąc z takimi sumami opadów. W Tatrach był to najbardziej suchy miesiąc od wielu lat (przynajmniej od 2000 roku, wcześniejszych danych nie znam). Stanowiło to niezłą niespodziankę, gdyż w tatrzańskim klimacie listopad przeważnie przynosi znaczne sumy opadów (zwłaszcza wysoko n.p.m. – jeśli już, to całkowicie suchego miesiąca w najwyższych partiach Tatr bardziej można było się spodziewać w październiku).

Dla porównania listopadowe statystyki od 2000 roku:

W omawianym miesiącu długo utrzymywała się wyżowa pogoda – słońca wyraźnie nie brakowało i co ciekawe, wyjątkowo często pojawiały się inwersje temperatury. Efekt był taki, że w kotlinach podtatrzańskich listopad 2011 zapisał się jako zdecydowanie zimny, a nawet mroźny miesiąc (np. ujemna średnia temperatura wystąpiła w Poroninie na Podhalu – w tej miejscowości bywa bardzo zimno podczas panowania zjawiska inwersji). Niska średnia temperatura wystąpiła również w kotlinach po stronie słowackiej (np. Poprad: -0,62°C). Natomiast zupełnie inna sytuacja panowała na wysokich szczytach Tatr, gdzie w stosunku do normy z lat wcześniejszych to był wyjątkowo ciepły miesiąc (średnia temperatura na Kasprowym Wierchu: 0,16°C; na Łomnicy: -2,23°C -> w obu przypadkach najwyższa w okresie 2000 – 2012).

Zamieszczone zdjęcia to obrazy z kamerki internetowej HZS (Horská záchranná služba – słowacki odpowiednik TOPR-u) nad Zmarzłym Stawem (Ľadové Pleso) w Staroleśnej Dolinie (Veľká Studená dolina). Kamerka została zlokalizowana na wysokości 2050 m n.p.m. Pierwsze zdjęcie przedstawia stan z końcówki października 2011, natomiast niżej położony obraz to widok z 26 listopada 2011. Widać wyraźnie, że ilości śniegu się zmniejszyły i w końcówce listopada były nadzwyczaj małe jak na tą porę roku. Jednak co ciekawe, później okazało się, iż zima 2011/2012 w Tatrach zapisała się jako ostra. Po łagodnym początku, już w grudniu krajobrazy zaczęły się znacząco zmieniać. Natomiast dwa kolejne miesiące przyniosły ciężkie warunki – na uwagę zasługuje zwłaszcza bardzo mroźny luty 2012. W następnym wpisie pojawi się przypomnienie mocnych inwersji temperatury z pierwszej połowy lutego 2012, przy okazji postaram się coś więcej napisać o tym zjawisku… 😉

-> Więcej o tatrzańskim klimacie…

Jeden komentarz na temat “Suchy listopad 2011”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s