Krokusy na tle Kominiarskiego Wierchu - kwiecień 2012

Krokusy – kwiecień 2012


Kontynuacja serii wpisów flora i fauna, tym razem coś o florze. 😉 Przedstawiam krokusowe krajobrazy uwiecznione na wyprawie z 28 kwietnia 2012 w Dolinie Chochołowskiej…

Krokusy na Polanie Huciska - kwiecień 2012
Krokusy na Polanie Huciska – kwiecień 2012

Szafran spiski – odmiana krokusa występująca w zachodniej części Karpat. Obficie kwitnie na górskich polanach (zwłaszcza na tych z krótką trawą, gdzie jest uskuteczniane koszenie lub wypas kulturowy (rodzaj wypasu z różnymi ograniczeniami, prowadzony na chronionych obszarach parków narodowych)).

Krokusy na tle Wołowca i Długiego Upłazu - kwiecień 2012
Krokusy na tle Wołowca i Długiego Upłazu – kwiecień 2012

Opisywana roślina między innymi licznie występuje na niektórych tatrzańskich polanach (np. Polana Chochołowska, Polana Huciska, Siwa Polana, Polana Kalatówki, Smytnia Polana, Hala Ornak, Polana Kopieniec, Szatanowa Polana). Poza tym duże ilości szafranów spiskich ponoć można również spotkać w Gorcach, Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Wyspowym, Beskidzie Małym i na Pogórzu Gubałowskim. W Polsce ten gatunek jest pod ścisłą ochroną.

Motylek i krokusy - kwiecień 2012
Motylek i krokusy – kwiecień 2012

Szafrany spiskie posiadają spory kwiat (przeważnie fioletowo-liliowy, ale może być też inny, np. biały), w środku którego znajduje się jaskrawopomarańczowy słupek (jego znamiona zawierają silny pomarańczowy barwnik). Co ciekawe krokusowy kwiat zwija się lub rozwija w zależności od pory dnia i warunków pogodowych (np. zwija się w nocy lub gdy ochłodzi się i spadnie świeży śnieg, z kolei w ciągu dnia w warunkach wiosennych bywa rozwinięty (zwłaszcza przy słonecznej pogodzie)).

Krokusy "z punktu widzenia mrówki" - kwiecień 2012
Krokusy „z punktu widzenia mrówki” – kwiecień 2012

Krokusy na górskich polanach kwitną w znacznych skupiskach, co wygląda całkiem efektownie. Niewątpliwie te wspaniałe rośliny bardzo ciekawie urozmaicają górskie krajobrazy, stąd też nic dziwnego, że przyciągają wielu turystów.

Krokusy na tle Długiego Upłazu - kwiecień 2012
Krokusy na tle Długiego Upłazu – kwiecień 2012

Krokusy to kwiaty typowo wiosenne, zazwyczaj pojawiają się zaraz po stopnieniu śniegu. Nie kwitną długo, przeważnie główny wysyp występuje w kwietniu (początki możliwe w marcu, zaś po ciężkiej zimie mogą być jeszcze w maju (np. w tym roku dotrwały do maja)). Zalążnie krokusów tkwią w glebie, co roku odrastają w tych samych miejscach (o ile zalążnia nie zostanie uszkodzona).

Fioletowa Polana Chochołowska - kwiecień 2012
Fioletowa Polana Chochołowska – kwiecień 2012

Na rodzinną krokusową wyprawę wybrałem się 28 kwietnia 2012 do Doliny Chochołowskiej. W sumie miałem sporo szczęścia, gdyż było jeszcze mnóstwo krokusów (w końcu zima całkiem ostra, a poza tym pierwsza połowa kwietnia chłodna – jeszcze w niższych partiach Tatr nie brakowało śniegu w zacienionych miejscach, a nawet na głównym szlaku w Dolinie Chochołowskiej zalegał lód). W dodatku w końcówce kwietnia zrobiła się rewelacyjna pogoda (bardzo słonecznie, prawie bezchmurnie i wyjątkowo ciepło jak na tą porę roku). Oczywiście najwięcej krokusów było na Polanie Chochołowskiej (w większości już bez śniegu, w końcu miejsce dość nasłonecznione). Szczególnie ciekawie prezentowały się na tle Kominiarskiego Wierchu, a także Wołowca i Rakonia. Poza tym sporo szafranów spiskich zastałem na Polanie Huciska, a nawet jeszcze na nisko zlokalizowanej Siwej Polanie coś tam było (ale już nie takie duże ilości)… 🙂

Galeria (krokusowe krajobrazy, 24 zdjęcia):

Filmik z krokusami w powiewach wiatru:

-> Krokusy – kwiecień 2013 (następny wpis z tej serii)
-> Więcej o tatrzańskiej florze…
-> O Tatrach

Krokusy na tle Kominiarskiego Wierchu - kwiecień 2012
Krokusy na tle Kominiarskiego Wierchu – kwiecień 2012

11 myśli w temacie “Krokusy – kwiecień 2012”

 1. Jak zwykle ciekawy i przyjemny artykuł z tej serii, okraszony ładnymi zdjęciami, Teraz tylko czekam na materiał na temat żmij, gdyż sezon na te niebezpieczne stworzonka chyba się zbliża;>!? Tam gdzie były krokusy, zaczną pojawiać się i one..Warto by wiedzieć o nich coś więcej a także jak uniknąć spotkania z takowymi, oraz co zrobić gdy nieszczęśliwie zostaniemy ukąszeni!

  1. Dziękuję! Natomiast co do żmij, to występują głównie w niższych partiach Tatr (wyżej klimat zbyt ostry) w nasłonecznionych miejscach, stąd też rzeczywiście mogą być m.in. na Polanie Chochołowskiej (tam są nawet ostrzeżenia przed żmijami). Warto mieć wysokie buty trekingowe i uważnie patrzeć pod nogi. W razie ukąszenia chyba najlepiej szybko udać się do szpitala (a pierwsza pomoc np. założenie opaski uciskowej nad ukąszeniem)…

   1. Końcówka kwietnia? Hmm… są spore szanse. W zeszłym roku to był optymalny moment na „krokusową” wyprawę.
    Dzisiaj rano w okolicach schroniska na Polanie Chochołowskiej pokrywa śnieżna miała grubość 43 cm, co nie jest zbyt dużo jak na pierwszą połowę marca. Co prawda w najbliższych dniach może trochę dosypać, ale… o ile kwiecień nie będzie wyjątkowo zimny, to główny „wysyp” krokusów powinien pojawić się jeszcze przed początkiem maja (kto wie – może nawet trochę wcześniej niż w 2012 roku).:)

   2. Jak się okazało -> w tym roku tatrzańskie krokusy zaczęły się pojawiać mniej więcej w połowie kwietnia, czyli podobnie jak w zeszłym roku… ale niestety szybciej znikają niż w sezonie 2012. Byłem w Dolinie Chochołowskiej 29 kwietnia 2013 i zastałem już znacznie mniej krokusów niż 28 kwietnia 2012…

    1. A ja z kolei bylam 22-25 kwietnia i trafilam na pogrom krokusow..:) miliony!!:)
     Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s