Smreczyński Staw - efektowne opary po burzy - maj 2012

Smreczyński Staw (1227 m n.p.m.) – kultowy staw w Tatrach Zachodnich


Staw Smreczyński to największy staw w polskiej części Tatr Zachodnich. Stanowi bardzo urokliwy tatrzański zakątek, z bujnie rozwiniętą florą (w tym są rośliny bagienne) i wysokimi walorami krajobrazowymi. Występują tam płazy oraz czasem bywa mnóstwo owadów. 😉

Smreczyński Staw - odbicie lustrzane - maj 2012
Smreczyński Staw – odbicie lustrzane – maj 2012

Opisywane miejsce jest popularne z uwagi na położenie w rejonie kultowej Doliny Kościeliskiej. Tłok prawdopodobny zwłaszcza w sezonie letniej turystyki górskiej lub w weekendy poza sezonem. Chcąc zastać niezatłoczoną, a nawet całkowicie pustą platformę widokową nad Smreczyńskim Stawem, warto się tam wybrać wcześnie rano lub późno popołudniu/wieczorem.

  • Powierzchnia: ~0,75 ha;
  • Głębokość: ~5,3 m;
  • Pojemność: ~13 540 m³;
  • Długość linii brzegowej: ~0,34 km;
  • Lokalizacja: wysokość 1227 m n.p.m., w piętrze regli na terenie o charakterze bagiennym, w obrębie dolnej części Doliny Pyszniańskiej (odnoga Doliny Kościeliskiej)
  • Pochodzenie: polodowcowe, morenowe
Smreczyński Staw z odbiciem lustrzanym - widoczne Bystra i Liliowe Turnie - maj 2015
Smreczyński Staw z odbiciem lustrzanym – widoczne Bystra i Liliowe Turnie – maj 2015

Dojście:

  •  Kiry (927 m) -> Dolina Kościeliska [do przejścia prawie cały główny szlak, końcowy odcinek podejścia zaczyna się w pobliżu schroniska na Hali Ornak] -> szlak czarny Smreczyński Staw (1227 m) [suma podejść: ok. 310 m; długość dojścia: 6,5 kmczas dojścia wg mapy topograficznej: 2 godziny; powrót: 1 godzina 40 minut] – szlak łatwy, w miarę wygodny, jedynie lekkie trudności kondycyjne;
  • To najkrótsza opcja, są również inne możliwości, między innymi polecam ten zakątek przy poznawaniu różnych zakamarków Doliny Kościeliskiej oraz jako urozmaicenie większych wypraw (o ile czas i siły na to pozwolą, na końcowym dojściu oznakowanym czarnym szlakiem do pokonania jest ponad 120 m sumy podejść).
Smreczyński Staw - opary po burzy - maj 2012
Smreczyński Staw – opary po burzy – maj 2012

Krajobrazy:

  • Smreczyński Staw słynie z ciekawych krajobrazów. Szlak doprowadza do platformy widokowej, skąd dobrze prezentują się Bystra wraz Błyszczem, Liliowe Turnie, Siwy Zwornik i Grań Ornaku. Woda w stawie ma słabą przezroczystość, ale za to można liczyć na piękne, wręcz fascynujące odbicia lustrzane (szczególnie, gdy nie ma silnego wiatru powodującego falowanie tafli jeziora). W dodatku te niewątpliwie wysokie walory krajobrazowe mogą być wzmacniane są przez różne ciekawe zjawiska, które nieraz tam występują.

Galeria (17 zdjęć z 3 maja 2012 roku, ok. godzinę po burzy, m.in. krajobrazy zostały urozmaicone przez opary, które tworzyły się nad powierzchnią stawu i szybko znikały + 1 zdjęcie z 29 maja 2015 roku):

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s