Banikowska Przełęcz w sierpniu

Sezon letni w Tatrach


Sezon letniej turystyki górskiej w Tatrach to niewątpliwie okres, który sprzyja wędrowaniu po tych górach. W miarę korzystne warunki m.in. zapewniane są przez:

  • długie dni i mocne słońce
  • wyższą temperaturę powietrza niż w pozostałej części roku
  • mniejsze ilości śniegu (zazwyczaj w drugiej części sezonu letniego wszystkie tatrzańskie szlaki bywają wolne od pozostałości po zimie, które przez cały rok wytrzymują jedynie w nielicznych zacienionych zakątkach)

Jednak w Tatrach pogoda nieraz bywa bardzo niestabilna – w sezonie letnim możliwe są np. burze, ulewy, wichury, a nawet incydenty zimowe (więcej w opisie tatrzańskiego klimatu). Stąd też, aby wiedzieć czego mniej więcej można się spodziewać podczas wyprawy, warto korzystać z różnych prognoz pogody i innych źródeł informacji o panujących warunkach (przydatne linki).

Dolina Spalona w lipcu 2010
Dolina Spalona w lipcu 2010

W okresie od początku czerwca do końca września (1/3 roku) zazwyczaj występuje około 3/4 całorocznego tatrzańskiego ruchu turystycznego. Najwięcej osób uskutecznia wyprawy w sierpniu, który obok lipca jest najcieplejszym miesiącem w ciągu roku i zarazem przeważnie przynosi bardziej stabilną pogodę i mniejsze ilości opadów. Drugie miejsce zajmuje lipiec. Natomiast w czerwcu i we wrześniu natężenie ruchu turystycznego bywa znacznie mniejsze – jest wyraźnie uzależnione od pogody (większej frekwencji sprzyja ciepła, sucha, słoneczna aura, np. gdy trafia się chłodny i ponury wrzesień lub czerwiec (z dużą ilością opadów, a także incydentami zimowymi), to widać efekty w statystykach, stąd też różnie bywa – w jednych latach więcej turystów odwiedza Tatry w czerwcu, a w innych we wrześniu)…

 • -> Informacje dotyczące ruchu turystycznego w polskiej części Tatr dostępne są na stronie TPN (statystyki sprzedaży biletów w poszczególnych latach + doszacowania)…
Okolice Hali Gąsienicowej - Królowa Rówień we wrześniu 2011
Okolice Hali Gąsienicowej – Królowa Rówień we wrześniu 2011

W sezonie letnim do najbardziej zatłoczonych tras/miejsc m.in. zaliczają się:

  • droga do Morskiego Oka i jego okolice (ten urokliwy zakątek „działa na turystów jak magnes”)
  • Dolina Kościeliska (główny szlak od Kir do Hali Ornak, prawdopodobnie najbardziej popularna dolina Tatr Zachodnich)
  • Kasprowy Wierch (powodem kolejka, podobnie po stronie słowackiej jest znaczny ruch tam, gdzie można wjechać, ale na mniejszą skalę)
  • Giewont (góra symbol, licznie odwiedzana, na 1-kierunkowym odcinku przejścia przez szczyt tworzą się bardzo duże zatory)
  • Świnica (przejście między Świnicką Przełęczą a Zawratem jest dwukierunkowe, przy czym miejscami wąskie z utrudnionym mijaniem się, zaś ruch turystyczny intensywny (m.in. w związku z tym, że to efektowny szczyt leżący blisko Kasprowego Wierchu), przez co tworzą się całkiem spore zatory, problematyczne zwłaszcza okolice szczytu i kominek na odcinku między Zawratem a Świnicą)
  • Hala Gąsienicowa i okolice (miejsce popularne i zarazem skrzyżowanie licznych szlaków)
  • Dolina Chochołowska (główny szlak od Siwej Polany do Chochołowskiej Polany, jednak ruch wyraźnie mniejszy niż w sąsiedniej Dolinie Kościeliskiej)
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich (tłok przede wszystkim w okolicach schroniska i Przedniego Stawu)
  • Rysy (najwyższy szczyt Polski i wyższy słowacki wierzchołek odwiedzane przez wiele osób, znaczny ruch zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej – ryzyko zatorów na wąskich odcinkach)
Banikowska Przełęcz w sierpniu 2010
Banikowska Przełęcz w sierpniu 2010

W Tatrach wysoka frekwencja pojawia się zwłaszcza w weekendy, natomiast w dni powszednie tłok bywa raczej trochę mniejszy. W dodatku im lepsza pogoda, tym większe ryzyko, że będzie tłoczno w popularnych miejscach. Co istotne, główne natężenie ruchu turystycznego występuje popołudniu. Z kolei wieczorem lub bardzo wcześnie rano można liczyć nawet na ciszę i spokój w wyżej wymienionych zakątkach. Poza tym wbrew pozorom Tatry posiadają całkiem rozbudowaną sieć szlaków turystycznych. Stąd też polecam poznawanie oblicza również tych mniej znanych tras i miejsc, gdzie nawet w sierpniowe popołudnie nie ma problemu przetłoczenia szlaków… 😉

Tłum nad Morskim Okiem
Tłum nad Morskim Okiem

-> 1 czerwca zostają otwarte 3 odcinki w polskiej części Tatr (zamykane od 1 grudnia na okres zimowy):

  • szlak niebieski Morskie Oko – Świstówka Roztocka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • szlak czerwony Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  •  Dolina Tomanowa (Wyżnia Tomanowa Polana) – Chuda Przełączka

-> 16 czerwca otwierane są szlaki tatrzańskie po stronie słowackiej (w tym przypadku zasady bardziej radykalne, na sezon zimowy od 1 listopada zamykana jest znaczna część sieci turystycznej)

Sierpniowy wieczór w Tatrach Zachodnich

-> O Tatrach

2 myśli w temacie “Sezon letni w Tatrach”

 1. Świetny blog! Mnóstwo przydatnych i praktycznych informacji. Ja też uwielbiam góry, w szczególności Tatry. Nie jestem jeszcze tak doświadczona jak ty, ale mierze równie wysoko. : )
  Jeśli masz ochotę możesz zaglądnąć na mojego bloga, tam też znajdziesz coś-niecoś o górach.
  http://www.ksiazkawpodrozy.blogspot.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s