Morskie Oko - odbicie lustrzane (Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna + Mnich) - sierpień 2012

Odbicia lustrzane 2012 (Czarny Staw pod Rysami + Morskie Oko)


Dolina Rybiego Potoku potrafi nas zachwycić pod wieloma względami. Jednym z jej atutów są 2 duże tatrzańskie stawy – Czarny Staw pod Rysami i bardzo popularne Morskie Oko. Większość z Was zapewne zna te obiekty, przy czym podejrzewam, że mogą kojarzyć się z nieprzyjemnym, dużym tłokiem. Nadmierne obciążenie turystyczne Doliny Rybiego Potoku to poważny problem, ale na szczęście ogranicza się tylko do tzw. „godzin szczytu”. Późno popołudniu/wieczorem super popularne Morskie Oko zwykle zamienia się w zaciszny zakątek i ten piękny stan rzeczy kończy się dopiero przedpołudniem, kiedy zaczynają nadciągać „tłumy”.

W tym wpisie przedstawiam Wam mało znane oblicze Morskiego Oka – brak tłumów, cisza, spokój i… zjawiskowe odbicia lustrzane. Wcześnie rano słońce utrzymuje się w miarę nisko nad horyzontem – w efekcie (przy sprzyjającej pogodzie) oświetla potężny masyw Mięguszowieckich Szczytów i pięknie go „ozłaca”. To ładnie kontrastuje z zacienioną częścią doliny i samym stawem. Na dodatek jeśli nie ma silnego wiatru, to na tafli Morskiego Oka ujrzycie rewelacyjne odbicie „złotego” masywu Mięguszowieckich Szczytów, wraz z Mnichem i innymi okolicznymi szczytami. Ten widok ma w sobie „magię” i stanowi niemałą zachętę do poznania porannego oblicza Morskiego Oka. Ponadto przybliżam Wam Czarny Staw pod Rysami, który dzięki swej zacienionej lokalizacji słynie z pięknych odbić lustrzanych. Również warto się z nimi zapoznać „na żywo”.

Odbicie lustrzane – w odpowiednich warunkach tafla stawu może działać jak lustro, dzięki czemu nieraz nadarza się okazja do ujrzenia odbitego górskiego krajobrazu. Na ten zjawiskowy efekt można liczyć zwłaszcza przy ciemnej i stabilnej powierzchni stawu (najlepiej bez wiatru powodującego falowanie)…

Morskie Oko - odbicie lustrzane - sierpień 2012
Morskie Oko – odbicie lustrzane – sierpień 2012

Zdjęcia w tym wpisie zostały zrobione na przełomie lipca i sierpnia 2012:

-> 31 lipca – wieczorne krajobrazy – (miejsce zacienione, a zwłaszcza o tej porze dnia – z tym kontrastują oświetlone wieczornym słońcem Niżnie Rysy i Rysy; w dodatku nie było silnego wiatru i dzięki temu tafla stawu zbytnio nie falowała)

-> Widok z góry; odbijają się Miedziane i Opalony Wiech:

-> Oświetlone Niżnie Rysy, Tomkowe Igly i Rysy, a w cieniu (po prawej stronie) Turnie nad Żabią Przełęczą, Żabi Koń i słabo wyróżniająca się Bula pod Rysami:

-> Otoczenie stawu – widok na Kazalnicę i Mięguszowiecki Szczyt Wielki (przed nim ciekawy promień światła):

-> W odbiciu m.in. Kazalnica, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Miedziane:

-> Kazalnica + Mięguszowieckie Szczyty:

 -> 31 lipca (późny wieczór; m.in. widoczne odbicie Mnicha, a z prawej strony Miedziane):

-> 1 sierpnia – ranek (tam w razie dobrej pogody, o wczesnych godzinach można spodziewać się ciekawego kontrastu światła i cienia -> Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna i Mnich bywają jasno oświetlone przez słońce, a staw znajduje się w cieniu, co sprzyja ciekawym odbiciom lustrzanym na Morskim Oku):

-> Odbicie południowo-zachodniego otoczenia (od Wołowej Turni po Mnicha):

-> Również oświetlone Miedziane i Opalony Wierch:

-> Morskie Oko widziane z góry (z podejście nad Czarny Staw pod Rysami):

Dla porównania 2 odbicia lustrzane z lat wcześniejszych (dodane dzięki uprzejmości Krzysztofa Kręcisza – jednego z pasjonatów tatrzańskich :)):

-> Morskie Oko (17.08.2009  godz. 7:42):

-> Czarny Staw pod Rysami (12.08.2010, godz. 5:50), odbicie lustrzane podczas falowania tafli stawu:

Galeria:

-> O Tatrach

6 myśli w temacie “Odbicia lustrzane 2012 (Czarny Staw pod Rysami + Morskie Oko)”

  1. Naprawdę świetne zdjęcia! Jestem pod wrażeniem. Wydaje mi się, że niejedna osoba, która nigdy nie była w tamtych okolicach po zobaczeniu tych zdjęć stwierdziłaby, że chce się wybrać w góry no i zobaczyć na własne oczy te widoki. Ja tam byłam i widziałam – wszystkim gorąco polecam, naprawdę warto chodzić po górach.

  2. Jeeej! Swietnie, ze dzielisz się swoim talentem z innymi, dzięki czemu nawet ja mogę Cię czytac 🙂 Szkoda, ze sam nie umiem tak dobrze pisac, no ale nic straconego, może za parę lat, gdy się nieco podszkole, również Cię doscigne 🙂 Chociaz watpie, bo Ty musisz naprawdę mieć talent oraz musisz mieć za soba lata ciezkiej pracy w pisaniu 🙂

  3. Piękne zdjęcia, piękny opis. Ogólnie cały krajobraz jest piękny, a jeszcze bardziej człowiek czuje się dumny kiedy wie, że takie widoki są w Polsce, a poza tym muszę kiedyś wybrać się w góry, a nie nad morze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s