Wywierzysko Chochołowskie - kwiecień 2013

Wywierzysko Chochołowskie (988 m n.p.m.) – urokliwe tatrzańskie źródło


Wywierzysko Chochołowskie – jedno z głównych tatrzańskich wywierzysk (rodzaj efektownego źródła związanego ze zjawiskami krasowymi). Zlokalizowane jest w Dolinie Chochołowskiej, u podnóża stromych zboczy zbudowanych z wapieni i dolomitów. Wyróżnia się całkiem ciekawym, wręcz urokliwym wyglądem, gdyż tworzy ładny stawek (o głębokości ok. 1,6 m), z którego wypływa krótki strumyk zasilający Chochołowski Potok…

Chochołowskie Wywierzysko - kwiecień 2012
Chochołowskie Wywierzysko – kwiecień 2012
 • Średnia wydajność: ~400 l/s (wzrasta zwłaszcza w okresie intensywnych opadów, czy też podczas roztopów)
 • Lokalizacja: w Dolinie Chochołowskiej (Tatry Zachodnie) – konkretnie ok. 30 m na południe od Skały Kmietowicza, na wysokości ~988 m n.p.m.
 • Zasilanie: przede wszystkim -> woda z jaskini Szczelina Chochołowska oraz z systemu krasowego w masywie Kominiarskiego Wierchu; poza tym prawie 30% wody wydostającej się z tego wywierzyska stanowi woda z Chochołowskiego Potoku (wcześniej przez ponory dostaje się do systemu podziemnego)
 • Temperatura wody: od 4,5°C do 5°C
Wywierzysko Chochołowskie - zmieniony krajobraz po halnym z grudnia 2013 roku - maj 2015
Wywierzysko Chochołowskie – zmieniony krajobraz po halnym z grudnia 2013 roku – maj 2015

Krajobraz po wydarzeniach z grudnia 2013 roku:

Grudzień 2013 roku (w okresie świąt Bożego Narodzenia) przyniósł nam bardzo mocny wiatr halny, który narobił sporych szkód w tatrzańskim lesie (zwłaszcza w rejonie Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej). Stało się tak, gdyż potężne porywy wiatru zaatakowały niższe partie Tatr (nie ograniczyły się do dużych wysokości n.p.m., tak jak to zwykle bywa).

Również w okolicy opisywanego Wywierzyska Chochołowskiego krajobraz uległ zmianie i nie była to korzystna zmiana. Znaczna część pobliskich drzew została powalona. W efekcie zniknęła nam pewna naturalna bariera między popularnym głównym szlakiem w Dolinie Chochołowskiej a dawniej zacisznym zakątkiem w rejonie wywierzyska.

Ścieżka prowadząca do Wywierzyska Chochołowskiego - kwiecień 2013
Ścieżka prowadząca do Wywierzyska Chochołowskiego – kwiecień 2013

Dojście:

 •  Siwa Polana (907 m) -> Dolina Chochołowska -> Chochołowskie Wywierzysko [suma podejść: ok. 100 m; czas przejścia wg mapy topograficznej: ok. 1 godzina] – bardzo łatwa trasa – w znacznej mierze wygodne przejście po drodze, zaś krótka ścieżka odchodząca od głównego szlaku znajduje się między Polaną Huciska a rozejściem szlaków, które stanowi jeden z krańców Ścieżki nad Reglami;

Najpopularniejsza forma odwiedzin:

 • Wywierzysko Chochołowskie najczęściej bywa podziwiane przy okazji trochę dłuższego przejścia między Siwą Polaną a Polaną Chochołowską i stanowi ciekawe urozmaicenie tego szlaku.

Przy czym wiele osób przechodząc przez Dolinę Chochołowską nie zwraca uwagi na wspomnianą krótką ścieżkę, która odchodzi od popularnego głównego szlaku i prowadzi do miejsca, gdzie można sobie podziwiać piękno tatrzańskiej przyrody…

Galeria:

4 myśli w temacie “Wywierzysko Chochołowskie (988 m n.p.m.) – urokliwe tatrzańskie źródło”

 1. Niestety ja także zaliczam się do tych osób, które przechodzą przez Dolinę Chochołowską i nie zwracają uwagi na tę ścieżkę … Nawet nie wiedziałam o jej istnieniu! Cieszę się więc, że napisałeś o tym. Następnym razem na pewno wybiorę się nad to wywierzysko. : )
  Pozdrawiam.

 2. A ja zwykle pędzę na rowerze… Dobrze wiedzieć, że jest tam taka przyrodnicza ciekawostka, następnym razem postaram się zajrzeć. Dużo trzeba odchodzić od głównego szlaku, żeby zobaczyć wywierzysko?

  1. Nie trzeba dużo odchodzić, ścieżka prowadząca do wywierzyska jest bardzo krótka. W końcu to wywierzysko znajduje się tuż obok głównego szlaku. Tylko między Polaną Huciska a krańcem Ścieżki nad Reglami warto uważnie się rozglądać, bo wystarczy lekkie zamyślenie i już można ominąć ten nieoznaczony, niepozorny skręt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s