Rdesty wężowniki w okolicach Wyżniej Przełęczy pod Kopą, w tle widoczne Tatry Bielskie - lipiec 2013

Rdest wężownik


W tym roku na blogu do tej pory opublikowałem tylko 1 nowy wpis z kategorii „flora i fauna”. Zatem nadrabiam zaległości. Na początek roślina, która w ciekawy sposób uatrakcyjnia tatrzańskie krajobrazy…

Rdest wężownik – to dość pospolita roślina, która występuję w Europie, w Azji i w Ameryce Północnej. Można ją spotkać w rozmaitych zakątkach. Rośnie zarówno w górach, jak i na terenach położonych poza górami. W samych Tatrach jest dość popularna i miejscami występuje w naprawdę bardzo dużych ilościach (np. Dolina Zadnich Koperszadów, Dolina Przednich Koperszadów, Dolina Jaworowa).

Rdesty wężowniki w Dolinie Jaworowej, w tle widoczny Jaworowy Mur - lipiec 2013
Rdesty wężowniki w Dolinie Jaworowej, w tle widoczny Jaworowy Mur – lipiec 2013

Rdesty wężowniki całkiem ciekawie wkomponowują się w tatrzańskie krajobrazy. Kwitną głównie w okresie od maja do lipca, przy czym w Tatrach można się ich spodziewać przede wszystkim w czerwcu i w lipcu, gdyż w maju (zwłaszcza wysoko n.p.m.) często zalega jeszcze spora ilość pozostałości po zimie. Prawdopodobnie w lipcu można liczyć na najbardziej efektowne, barwne krajobrazy z rdestami wężownikami w roli głównej. Poza tym w sierpniu nieraz bywają jeszcze obecne, jednak wtedy występują już w znacznie mniejszej ilości niż w poprzednim miesiącu.

Rdest wężownik „lubi” tereny podmokłe, np. wilgotne polany, obszary w pobliżu zbiorników lub cieków wodnych. W przypadku Tatr pojawia się zarówno na niskich wysokościach (piętra reglowe), jak i wysoko n.p.m. (piętro hal). Ponadto może występować na poziomie piętra kosodrzewiny (tam, gdzie nie ma gęstych zarośli kosodrzewiny). Tatrzański klimat w czerwcu i w lipcu wyraźnie sprzyja rdestom wężownikom, gdyż te miesiące zazwyczaj przynoszą spore sumy opadów (i to głównie w postaci deszczu).

Z czego składa się rdest wężownik?

 • kłącze (podziemny pęd) – gruby i esowato skręcony, przez co wyglądem przypomina węża -> stąd też wzięła się nazwa „wężownik”;
 • liście odziomkowe (wyrastają z dolnej części rośliny) – osiągają długość do ok. 15 cm; posiadają długie ogonki; barwa zielona, kształt jajowatolancetowaty;
 • liście łodygowe – barwa zielona, kształt siedzący (nie mają ogonka), lancetowaty;
 • łodyga – pojedyncza, może osiągać wysokość ok. 1 m;
 • kwiaty – osadzone na szczycie łodygi; mają niewielkie rozmiary i różową barwę; zebrane są w zbity, walcowaty kwiatostan w kształcie kłosa; wspomniany kwiatostan osiąga mniej więcej od 3 do 7 cm długości;
 • owoc – brunatny, trójkanciasty orzeszek.
Rdesty wężowniki w okolicach Wyżniej Przełęczy pod Kopą, w tle widoczne Tatry Bielskie - lipiec 2013
Rdesty wężowniki w okolicach Wyżniej Przełęczy pod Kopą, w tle widoczne Tatry Bielskie – lipiec 2013

Rdest wężownik to bylina (podobnie jak np. szafran spiski), czyli roślina zielna, która żyje dłużej niż dwa lata (byliny bywają nazywane roślinami wieloletnimi). W przypadku rdestów wężowników organem „przetrwalnikowym” jest kłącze, dzięki któremu rdesty potrafią przetrwać nawet długą, ostrą zimę i po niej ponownie mogą kwitnąć w tych samych miejscach. Zatem w niektórych tatrzańskich zakątkach (np. Jaworowy Ogród, Dolina Przednich Koperszadów) co roku w pierwszej połowie sezonu letniego można się spodziewać urozmaiconych, barwnych górskich krajobrazów.

Rdest wężownik występuje nie tylko w środowisku naturalnym, ponieważ bywa również rośliną hodowlaną. Głównie ze względu na walory ozdobne, a także właściwości lecznicze. Otóż okazuje się, że kłącze tej rośliny zawiera substancje (np. garbniki), które między innymi mogą być wykorzystywane do leczenia różnych dolegliwości związanych z układem pokarmowym.

Galeria (8 zdjęć):

-> Więcej o tatrzańskiej florze…
-> O Tatrach

3 myśli w temacie “Rdest wężownik”

  1. Cała tatrzańska przyroda (na terenie obu parków narodowych) została objęta ochroną i zrywanie roślin w Tatrach jest nielegalne i raczej niemile widziane.
   Rdest wężownik rośnie również poza górami i tam można go zrywać, bo chyba nie podlega specjalnej ochronie. Ponadto tą roślinę można sobie hodować (wystarczy kupić sadzonkę).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s