Kozica tatrzańska w Dolinie Pańszczycy - lipiec 2013

Liczenie kozic tatrzańskich – jesień 2013


Kozice tatrzańskie są żywym symbolem Tatr. Niestety na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nieraz zmagały się z różnymi zagrożeniami. Nic więc dziwnego, że zostały objęte szczególną ochroną. Kilka razy ich populacja osiągała niebezpiecznie niski poziom. Ostatni poważny kryzys przypadł na przełom XX i XXI wieku, kiedy Tatry zamieszkiwało niewiele ponad 200 kozic. Na szczęście działania ochronne dały oczekiwane rezultaty. Otóż XXI wiek póki co przynosi pozytywny trend – od dobrych kilku lat wyraźnie rośnie ilość tych sympatycznych zwierząt, aż w końcu osiągnęła rekordowe wartości. Głównie dzięki temu, że rodzi się dużo młodych osobników. To dobra wiadomość dla wielu turystów, którzy lubią spotkania z kozicami. Wszak współcześnie znacznie łatwiej spotkać je na szlaku, niż jeszcze parę lat temu. 🙂

Kozice tatrzańskie w Dolinie Pańszczycy - lipiec 2013
Kozice tatrzańskie w Dolinie Pańszczycy – lipiec 2013

Liczebność populacji kozic tatrzańskich bywa systematycznie monitorowana – od 1957 roku we współpracy ze Słowakami odbywają się specjalne akcje liczenia tych zwierząt (przy czym było parę wyjątków – w latach 1979, 1981, 1985, 1987 i 1997 nie udało się zorganizować liczenia). Przez wiele lat ograniczano się tylko do jednej takiej akcji w sezonie (liczenie jesienne), dopiero od 2000 roku doszło liczenie „wiosenne”, które zazwyczaj odbywa się w czerwcu lub w lipcu.

W zeszłym miesiącu – 22 października 2013 – korzystając z dobrych warunków pogodowych, przeprowadzono kolejną akcję jesiennego liczenia kozic po obu stronach Tatr. Wyniki są bardzo zadowalające:

-> 1186 kozic w całych Tatrach, w tym 314 w Polsce;

To najlepsze wyniki jakie uzyskano ze wszystkich dotąd przeprowadzonych akcji liczenia kozic. Został pobity świeży rekord z zeszłorocznej jesieni (23 października 2012). Warto też dodać, że naliczono około 170 młodych osobników, co stanowi ponad 14% obecnej populacji kozic.

Kozica tatrzańska w Dolinie Pańszczycy - lipiec 2013
Kozica tatrzańska w Dolinie Pańszczycy – lipiec 2013

-> Więcej o kozicach tatrzańskich (m.in. podane zostały wybrane wyniki wcześniejszych akcji liczenia tych zwierząt)…
-> Więcej o tatrzańskiej faunie…
-> O Tatrach

2 myśli w temacie “Liczenie kozic tatrzańskich – jesień 2013”

  1. Wspaniale! Oby tendencja do wzrostu populacji stale się utrzymywała. Im więcej kozic, tym lepiej. Spotkania z nimi są zawsze bardzo miłym urozmaiceniem wycieczek. Pozdrawiam 🙂

    1. „Im więcej kozic, tym lepiej” – też tak uważam. 🙂 Stąd też bardzo cieszy taki rozwój sytuacji w ostatnich latach. W dodatku jest sporo młodych kozic, więc można mieć nadzieję, że jeszcze trochę utrzyma się ten pozytywny trend. Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s