Obraz z kamery internetowej TOPR-u na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) - wieczór z morzem chmur - 12 kwietnia 2014

Pogoda w Tatrach – kwiecień 2014


Czas na pogodowe podsumowanie kwietnia 2014, wraz z dawką statystyk pogodowych dla Szczyrbskiego Jeziora, Kasprowego Wierchu i Łomnicy.

Kwiecień 2014 – w Tatrach był to ciepły kwiecień. Zatem mieliśmy piąty z rzędu miesiąc z wysoką średnią temperaturą powietrza w porównaniu do średniej od 2000 roku. Przy czym tym razem odchylenie od średniej temperatury z lat wcześniejszych nie było aż tak pokaźne jak w przypadku poprzednich czterech miesięcy (grudzień 2013, styczeń 2014, luty 2014, marzec 2014). Ponadto tegoroczny kwiecień w Tatrach okazał się dość pochmurny, przyniósł niewielką ilość godzin słonecznych, sporą sumę opadów, a w ostatniej dekadzie wyróżnił się znaczną aktywnością burzową jak na tą porę roku.

Obraz z kamery internetowej TOPR-u na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) - widok na Dolinę Gąsienicową - 24 kwietnia 2014
Obraz z kamery internetowej TOPR-u na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) – widok na Dolinę Gąsienicową – 24 kwietnia 2014

Dawka statystyk pogodowych:

-> Szczyrbskie Jezioro (1355 m n.p.m.):

 • średnia temperatura: 5,28°C – miesiąc wiosenny (5°C < T śr ≤ 15°C)
 • temperatura maksymalna: 15,8°C (24 kwietnia)
 • temperatura minimalna: -4,4°C (17 kwietnia)
 • suma opadów: 131 mm
 • największy opad: 26,4 mm (28 kwietnia)
 • największa pokrywa śnieżna: 12 cm (16 kwietnia)
 • średnia ilość godzin słonecznych: 3,1 h/dzień
 • ilość dni bez opadów: 6
 • średnia prędkość wiatru: ok. 5,6 km/h
 • 12 dni z mrozem

-> Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.):

 • średnia temperatura: -0,32°C – miesiąc zimowy [wynik wyższy o 0,84°C od średniej dla z lat 2000 – 2014]
 • temperatura maksymalna: 6,5°C (23 kwietnia)
 • temperatura minimalna: -8,5°C (15 kwietnia)
 • suma opadów: 171 mm [wyższa o 73 mm od średniej z lat 2000 – 2014]
 • największy opad: 33,2 mm (15 kwietnia)
 • największa pokrywa śnieżna: 101 cm (17 kwietnia)
 • średnia ilość godzin słonecznych: 3,4 h/dzień -> to najgorszy wynik na Kasprowym Wierchu w latach 2000 – 2014
 • ilość dni bez opadów: 8
 • średnia prędkość wiatru: ok. 18,5 km/h
 • 18 dni z mrozem ; 8 dni mroźnych ; 0 dni bardzo mroźnych

-> Łomnica (2634 m n.p.m.):

 • średnia temperatura: -3,51°C – miesiąc zimowy [wynik wyższy o 0,84°C od średniej z lat 2000 – 2014]
 • temperatura maksymalna: 4,2°C (28 kwietnia)
 • temperatura minimalna: -12,8°C (15 kwietnia)
 • suma opadów: 162 mm [wyższa o 36 mm od średniej z lat 2000 – 2014]
 • największy opad: 29,6 mm (25 kwietnia)
 • największa pokrywa śnieżna: 149 cm (1 kwietnia)
 • średnia ilość godzin słonecznych: 3,5 h/dzień
 • ilość dni bez opadów: 7
 • średnia prędkość wiatru: ok. 19,2 km/h
 • 30 dni z mrozem; 14 dni mroźnych; 0 dni bardzo mroźnych
Obraz z kamery internetowej TOPR-u na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) - wieczór z morzem chmur - 12 kwietnia 2014
Obraz z kamery internetowej TOPR-u na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) – wieczór z morzem chmur – 12 kwietnia 2014

Dawkę wybranych ciekawostek pogodowych znajdziecie w moich górskich komunikatach:

Dla porównania polecam przeglądnąć kwietniowe statystyki klimatyczne (od 2000 roku):

Galeria:

*(opracowanie własne na podstawie danych z ogimetu i z pogodynki)
-> Więcej o tatrzańskim klimacie…
-> Informacje o aktualnych warunkach pogodowych
-> O Tatrach

8 myśli w temacie “Pogoda w Tatrach – kwiecień 2014”

 1. Nigdy nie mogę trafić na pogodę widoczną na tytułowym zdjęciu. Chodzi mi o to, że pode mną jest może chmur, a ponad nim są szczyty. Jakie warunki pogodowe muszą być spełnione? Wiesz może? Czy to kwestia przypadku i szczęścia? Czy większa szansa będzie w ładny słoneczny dzień i nagle się wszystko zmienia, czy może dzień jest deszczowy a my po wyjściu na jakąś wysokość doznajemy olśnienia? 🙂
  Aha.. i jeszcze jedno: jak edytować własny komentarz?

  1. Ponure, deszczowe dni czasem zapewniają fajne przejaśnienia z ciekawymi krajobrazami. Jednak na „morze chmur” większe szanse są podczas dni z wyżową pogodą. Poza tym wiele zależy od pory roku, np. w okresie wrzesień – październik znacznie łatwiej trafić na morze chmur niż w okresie czerwiec – lipiec. W dodatku liczy się pora dnia – morze chmur raczej częściej pojawia się rano i wieczorem niż popołudniu.
   PS Nie ma opcji edytowania swoich komentarzy. Natomiast ja mogę poprawiać komentarze, więc jeśli chcesz coś zmienić, to możesz dać mi znać, a ja później wprowadzę poprawki.

    1. Po prostu taki jest system dodawania komentarzy. Zaś co do powiadomień – one są dostępne pod starym adresem bloga. Natomiast tutaj na Blog.pl aktualnie niestety chyba tylko ja mam opcję mailowych powiadomień o komentarzach.

 2. Z tego co widzę to same minusy względem starego bloga:
  a) nie działają ankiety
  b) nie działa edycja komentarzy
  c) nie działa powiadamiane na e-mail o odpowiedzi
  Teraz doszła kolejna rzecz: z rozpędu zostawiłem puste pola „Podpis” i „E-mail” ale zaznaczyłem pole „Zaznacz, jeśli NIE jesteś spamerem” i kliknąłem w przycisk „OPUBLIKUJ KOMENTARZ”. Pojawiła się pusta strona z komunikatem: „BŁĄD: Proszę wypełnić wymagane pola (podpis, e-mail).” I tyle nic więcej się nie działo. Kliknąłem w przeglądarce „WSTECZ” i wróciłem tutaj z powrotem, ale niestety cały komentarz został usunięty. Lekko się zdenerwowałem bo trochę się w nim rozpisałem a on po prostu sobie zniknął. Ale cóż… piszę go teraz ponownie ale już z inną treścią. Co ciekawe jeżeli wypełnię te pola „Podpis” i „E-mail” ale nie zaznaczę pola „Zaznacz, jeśli NIE jesteś spamerem” to pojawia się małe okienko z informacją „Zaznacz pole, potwierdzające że NIE jesteś spamerem.” ale komentarz zostaje i można go dalej pisać.

  Ciekawe co jeszcze jest na tym blogu spartolone. Wydaje mi się, że nie zawsze zmiana jest na lepsze. Czasami warto mieć mniej ale stabilniej i dopracowane.

  Czy warto było zmieniać?

  1. Aha i jeszcze jedna uwaga: strasznie irytujący system z NAJNOWSZYMI komentarzami NA GÓRZE, ale z odpowiedziami do nich NA DOLE. No po prostu rewelacja! Kto taki mądry wymyślił taki miszmasz? Ręce opadają na to jacy projektanci teraz rosną 😦

   Pozdrawiam

   1. W systemie WordPressa (a taki jest również na Blog.pl) komentarze są zakorzeniane na wiele poziomów (w tym momencie mam 10-poziomowe zakorzenianie komentarzy, ale mogę to sobie zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć w zależności od swojego „widzimisię”). Odpowiedź na komentarz 1 poziomu jest komentarzem 2 poziomu, zaś odpowiedź na komentarz 2 poziomu jest komentarzem 3 poziomu, itd. Komentarze niższego poziomu pojawiają się poniżej powiązanych komentarzy wyższego poziomu (tak po prostu jest). Natomiast mam możliwość ustawienia kolejności komentarzy 1 poziomu i ustawiłem to tak, aby nowsze komentarze pojawiały się wyżej (mogłem ustawić inaczej, ale jakoś bardziej podoba mi się obecna sytuacja). Co prawda rzeczywiście jest to jakiś miszmasz, przy czym nie przeszkadza mi to.

  2. Ankiety – mam nadzieję, że tutaj się pojawią. Edycja komentarzy – opcja dostępna dla administratorów bloga, zaś czytelnicy zwykle nie mają możliwości edytowania swoich komentarzy (ten blog nie jest jakimś wyjątkiem). Powiadamianie na e-mail o odpowiedzi – tego faktycznie brakuje (być może kiedyś pojawi się tutaj taka opcja, ale póki co nic mi o tym nie wiadomo). Zaś co do technicznych problemów – niestety ich ciężko uniknąć. Pisząc długi komentarz, warto przed jego publikacją skopiować sobie tekst, aby uniknąć takiej konieczności ponownego pisania, o czym wspomniałeś (taką taktykę stosuję np. na forach internetowych, co nieraz uchroniło mnie przed stratą czasu na ponowne pisanie tego samego tekstu). Zmiana platformy blogowej miała trochę minusów, ale są też plusy. Ogólnie myślę, że było warto. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s