Wypływ spod Pisanej – słynne źródło krasowe w Dolinie Kościeliskiej


Wypływ spod Pisanej jest jednym z najpopularniejszych źródeł krasowych w Polsce. Wiąże się to z jego położeniem tuż obok głównego szlaku w kultowej Dolinie Kościeliskiej. Stąd też na pewno mnóstwo turystów widziało już wodę wydostającą się spod Pisanej Skały. Myślę, że większość z Was dobrze kojarzy ten obiekt, bo to charakterystyczna atrakcja, która intryguje i przykuwa spojrzenia podczas przejścia Doliny Kościeliskiej.

Co chcę podkreślić, Wypływ spod Pisanej nie jest wywierzyskiem (często błędnie bywa za nie uważany), lecz wypływem krasowym – to rodzaj źródła krasowego, w przypadku którego woda swobodnie wypływa na powierzchnię (a nie pod ciśnieniem jak w przypadku wywierzysk).

  • Średnia wydajność: ~260 l/s
  • Lokalizacja: w Wyżniej Bramie Kościeliskiej, która stanowi bardzo atrakcyjną część Doliny Kościeliskiej (Tatry Zachodnie) – woda wypływa z otworu Jaskini Wodnej pod Pisaną, na wysokości ~1023 m n.p.m.
  • Zasilanie: ~20 l/s dopływ krasowy (woda prawdopodobnie pochodzi z górnych partii Wąwozu Kraków) + ~240 l/s woda z Kościeliskiego Potoku (do podziemnego systemu wpada przez ponory)

Wypływ spod Pisanej oczywiście zasila Kościeliski Potok, ale jak widać głównie oddaje mu to, co wcześniej ponory zabierają. Zaś dopływ krasowy (odprowadzający wodę z górnych partii Wąwozu Kraków) ma raczej niewielki udział w wydajności tego źródła (prawdopodobnie poniżej 10%).

* Dane dotyczące wydajności i zasilania podałem w oparciu o opracowanie Tadeusza Dąbrowskiego „Podziemne przepływy krasowe potoków w Tatrach Zachodnich”. Są wynikiem starych pomiarów z 10 sierpnia 1964 roku.

Wypływ spod Pisanej - sierpień 2012
Wypływ spod Pisanej – sierpień 2012

Dojście:

  •  Kiry (927 m) -> Dolina Kościeliska -> Wypływ spod Pisanej [suma podejść: ok. 100 m; długość: ok. 4,1 km; czas przejścia: ok. 1 godzina];

Wypływ spod Pisanej to atrakcja podziwiana przy okazji przejścia Doliny Kościeliskiej. Ma ciekawe położenie – w Wyżniej Bramie Kościeliskiej. W bliskiej okolicy znajdują się takie znane zakamarki jak Wąwóz Kraków, Smocza Jama, Jaskinia Raptawicka, czy też Jaskinia Mylna.

Jeden komentarz na temat “Wypływ spod Pisanej – słynne źródło krasowe w Dolinie Kościeliskiej”

  1. Witam miałem kiedyś okazję być właśnie w Dolinie Kościeliskiej. Jednak nie skorzystałem i teraz po przeczytaniu tego wpisu bardzo tego żałuję. Jak teraz będę miał kiedyś okazję, żeby tam być to na pewno z tego skorzystam i się tam wybiorę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s