Topo – Rysy widziane z Kazalnicy (2159 m n.p.m.) – sierpień 2012

Nowe nazwy dla szczytów północnej grani Rysów


Północna grań Rysów na odcinku między Rysami (2499 m n.p.m., wierzchołek NW) a Przełęczą pod Rysami (2365 m n.p.m.) nadal skrywa kilka „anonimowych” kulminacji, które co prawda zbytnio nie wyróżniają się w krajobrazie i mają niewielkie MDW, ale za to posiadają sporą wysokość n.p.m. W efekcie spokojnie mogą „zasilić” listę najwyższych szczytów Polski (w drobiazgowym ujęciu). Stąd też postanowiłem wyodrębnić 4 szczyty i zaproponowałem dla nich nowe nazwy.

Szczyty, które chcę pozbawić „anonimowości”:

 • Turnia nad Grzędą (2472 m n.p.m.) [MDW 3 m];
 • Wyżnia Turnia pod Rysami (2443 m n.p.m.) [MDW  3 m];
 • Pośrednia Turnia pod Rysami (2427 m n.p.m.) [MDW 5 m];
 • Niżnia Turnia pod Rysami (2409 m n.p.m.) [MDW 5 m];

-> Dodałem je do listy najwyższych szczytów Tatr. Ponadto Turnię nad Grzędą dodałem do listy szczytów dostępnych dla turystów.

Dlaczego akurat takie nazwy?

Podobnie jak w przypadku Koziego Muru, postarałem się wymyślić „coś”, co będzie można łatwo zapamiętać i skojarzyć z konkretną lokalizacją.

Skoro mamy Przełęcz pod Rysami, to nazwa „Turnie pod Rysami” zdaje się być logiczną propozycją dla pobliskich kulminacji. Postanowiłem je rozróżnić przy pomocy dookreślenia „Niżnia, Pośrednia, Wyżnia”. Jak łatwo się domyślić, Niżnia Turnia pod Rysami jest najniższa, a Wyżnia Turnia pod Rysami najwyższa. Oprócz tych 3 kulminacji, pozostaje nam jeszcze 1 obiekt zasługujący na wyróżnienie. Jest wyższy od Turni pod Rysami i szczęśliwie znajduje się tuż nad charakterystyczną Grzędą Rysów (właśnie na tej grzędzie mamy szlak turystyczny, który prowadzi na Rysy). Stąd też zaproponowałem nazwę „Turnia nad Grzędą”.

Źródło wysokości n.p.m. i MDW:

Dokonałem szczegółowej analizy zdjęcia z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego (2410 m n.p.m.). Konkretnie wykorzystałem bardzo dużą panoramę Dariusza Marciniaka. Żeby taka analiza miała sens, to trzeba mieć dobre zdjęcie z odpowiedniego punktu widokowego dla konkretnego celu. Tymczasem widok z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego całkiem fajnie nadaje się do porównania wysokości masywu Rysów i Niżnich Rysów -> perspektywa niewiele „przekłamuje”.

Zazwyczaj w podobny sposób oceniam wysokości „na oko” z dokładnością do ok. 20, 10 lub 5 m. Tym razem jednak liczyłem piksele w GIMP-ie i zdecydowałem się na podanie konkretnych danych. Porównując wysokości odniosłem się do 2 punktów -> Przełęcz pod Rysami (2365 m n.p.m.) i Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.). Wyszły mi zadowalające wyniki, gdyż dla Rysów NW uzyskałem 2500 m n.p.m., czyli bardzo blisko powszechnie uznawanego pomiaru – zatem błąd jest niewielki. 

Opracowanie topograficzne:

Topo – Rysy widziane z Kazalnicy (2159 m n.p.m.) – sierpień 2012
Topo – Rysy widziane z Kazalnicy (2159 m n.p.m.) – sierpień 2012
 1. Niżnia Turnia pod Rysami (2409 m n.p.m.);
 2. Pośrednia Turnia pod Rysami (2427 m n.p.m.);
 3. Wyżnia Turnia pod Rysami (2443 m n.p.m.);
 4. Turnia nad Grzędą (2472 m n.p.m.);
 5. Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.);
 6. Rysy – wierzchołek NW (2499 m n.p.m.);

* Przełęczka pod Rysami (2469 m n.p.m.);
** Przełęcz pod Rysami (2365 m n.p.m.);

Ciekawostki:

 • 3 Turnie pod Rysami oraz Turnię nad Grzędą można sobie zdobyć w ramach taternictwa powierzchniowego -> wystarczy przejść ciekawą i eksponowaną północną grań Rysów na odcinku między Przełęczą pod Rysami (2365 m n.p.m.) a Przełączką pod Rysami (2469 m n.p.m.) [wg WHP wycena „II” w skali taternickiej, czyli „dość trudno”, zaś sama Przełęcz pod Rysami jest łatwo osiągalna z Kotła pod Rysami];
 • Ponadto niepozorna Turnia nad Grzędą dostępna jest szlak czerwony szlakiem turystycznym, który prowadzi na Rysy;
Północna grań Rysów widziana z Turni nad Grzędą (2472 m n.p.m.) – sierpień 2014
Północna grań Rysów widziana z Turni nad Grzędą (2472 m n.p.m.) – sierpień 2014

-> Nowe nazwy dla szczytów Koziego Muru
-> 20 najwyższych szczytów w Polsce
-> Topografia rejonu szlaku na Rysy od polskiej strony

Jeden komentarz na temat “Nowe nazwy dla szczytów północnej grani Rysów”

 1. Prosze sie skonsultowac z wspinanie.pl w sprawie tych nazw z tatrzanskimi ekspertami, co polowe zycia spedzili w Tatrach. Jezeli cos przez ostatnie 200 lat omineli, to bym proponowal Dupa Biskupa. Brzmi dumnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s