Altocumulus lenticularis w kształcie UFO – widok z Bystrej – 2 października 2011

Altocumulus lenticularis – chmura UFO


Altocumulus lenticularis – chmura kłębiasta o niezwykłym soczewkowatym kształcie (czasem może przypominać UFO). 😉 Należy do rodzaju chmur średnich, czyli mniej więcej występuje na wysokości od 2 do 7 km. Altocumulus lenticularis tworzy się na grzbietach fal powietrza i zazwyczaj ustawia się pod kątem prostym do kierunku wiatru.

Omawiana chmura miewa stacjonarny charakter i wygładzone ciekawe kształty, ale utrzymuje się przez krótki okres czasu (stąd też potrzeba trochę szczęścia, aby dostrzec tak ładną soczewkę „UFO” jaką udało mi się zaobserwować w 2011 roku). Poza tym zazwyczaj występuje przy w miarę dobrej pogodzie i może oznaczać nadchodzącą zmianę aury (np. nadejście frontu chłodnego). W Tatrach najłatwiej ją spotkać podczas wiatru halnego, bo jest to chmura typowa dla zjawisk fenowych.

Altocumulus lenticularis w kształcie UFO – widok z Bystrej – 2 października 2011
Altocumulus lenticularis w kształcie UFO – widok z Bystrej – 2 października 2011

Piękną i efektowną chmurę soczewkowatą, widoczną na powyższym zdjęciu, zaobserwowałem będąc na Bystrej na początku października 2011 (miałem jedynie chwilową okazję, gdyż ten altocumulus lenticularis nie utrzymał się zbyt długo). Wtedy panowała dobra pogoda (niewielkie zachmurzenie, dużo słońca, niezła widoczność). Poza tym było ciepło (jak na tą porę roku) i występował silny wiatr (halny). Natomiast już tydzień później w wyższe partie Tatr wkroczyła zima z opadami śniegu…

PS Przy okazji polecam filmik Witolda Kaszkina, który w fajny sposób zaprezentował tatrzańską chmurę soczewkowatą (chyba z zimy 2013/2014):

-> Więcej o tatrzańskim klimacie…
-> O Tatrach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s