Topografia rejonu szlaku na Rysy od polskiej strony

Topografia rejonu szlaku na Rysy od polskiej strony


Przedstawiam Wam szczegółowe topograficzne opracowanie rejonu Kotła pod Rysami, wraz z zaznaczonym szlakiem na Rysy od polskiej strony. Ponadto oznaczyłem okoliczne elementy krajobrazu, a także krótkie przejście na Bulę pod Rysami oraz łatwe, ale niestety kruche wejścia na Przełęcz pod Rysami i Zadnią Przełączkę w Niżnich Rysach (z niej jest opcja podejścia na Niżnie Rysy niewidocznym tutaj łatwym fragmentem grani – schowanym za skalistym żebrem).

Część z Was zapewne widziała już to opracowanie. Pierwszy raz opublikowałem je w serwisach społecznościowych na początku października 2015. Później zamieścił je także Krzysztof Baraniak na portalu Tatromaniak.

Topo opracowanie (po kliknięciu otwiera się w nowej karcie przeglądarki w dużym rozmiarze):

Topografia rejonu szlaku na Rysy od polskiej strony
Topografia rejonu szlaku na Rysy od polskiej strony

Powyższe zdjęcie zostało zrobione z Kazalnicy (2159 m n.p.m.). Na pierwszym planie (dolna środkowa część zdjęcia) widać III Turniczkę, która znajduje się tuż obok Kazalnicy Mięguszowieckiej. Autorką zdjęcia jest Agnieszka (polecam ciekawe galerie na flogu). Natomiast ja zrobiłem to opracowanie topograficzne na prośbę tatromaniaczki Barbary Jeznach. 🙂

Trochę topo znajdziesz też w filmiku o Przełączce:

Wejście na Rysy od polskiej strony to szlak bardzo popularny. Miano najwyższego szczytu Polski działa na turystów jak magnes. Jednak warto wiedzieć, że szlak ten prowadzi przez wymagający teren (duże nachylenie, znaczne zacienienie, kruszyzna) – niewątpliwie jest tam dość niebezpiecznie (zwłaszcza dla osób niedoświadczonych). Przez to niestety szlak na Rysy negatywnie wyróżnia się czarnymi statystykami. Jeśli się tam wybieracie, to polecam dobrze się przygotować.

Zobacz też:

PS Zapraszam na „Poczuj Magię Gór” na YouTube:

Poczuj Magię Gór na YouTube 2019 (3)

3 myśli w temacie “Topografia rejonu szlaku na Rysy od polskiej strony”

  1. Bardzo ladne tylko dlaczego objasnienia a zdjeciu na poczatku (gran Rysów itp) sa tak malymi literami ze przeczytac sie nie da. Moze da sie poprawic?
    Marek z Krk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s