Szalona przepaść nad Mnichowym Żlebem


Wschodnia ściana Mnicha, Mniszka i Ministranta to jedna z najbardziej urwistych ścian w Tatrach. A zatem spodziewaj się wielkiej ekspozycji.

Filmik przedstawia wejście na Mniszka (ok. 2045 m n.p.m.) [w tym parę metrów lekkiej wspinaczki], spojrzenie w dół z Mniszka i Ministranta, a także eksponowany spacer w kierunku Mnichowej Kopy. Szczególne wrażenie robi wierzchołek Mniszka, gdzie naprawdę niewielka ilość miejsca potęguje odczucie szalonej ekspozycji – Mnichowy Żleb zdaje się być tuż pod nogami, a i Morskie Oko ciekawie się prezentuje. Poza tym pobliski słynny Mnich był tam niemal na wyciągnięcie ręki.

2019 rok to mój pierwszy sezon wspinaczkowy. Mam za sobą parę miesięcy intensywnego treningu na ściance wspinaczkowej (w krótkim czasie podniosłem swój poziom wspinaczkowy od III/IV do V+) oraz wstępne przetarcie w skałach (co prawda pierwszą połowę lata 2019 straciłem na poważne problemy zdrowotne po ukąszeniu komara, ale na szczęście w sierpniu udało mi się wrócić do wspinania). Liczę też na akcent taternicki i tu jednym z wymarzonych celów jest wspinaczka na kultowego Mnicha (2067 m n.p.m.). W ramach przygotowań wybrałem się na wstępny rekonesans – chciałem poznać podejście pod ścianę oraz zobaczyć na miejscu orientacyjny przebieg dróg wspinaczkowych, które mógłbym sobie zrobić z kolegą. Przy okazji tegoż rekonesansu zdobyłem pobliskie kulminacje (Mniszek, Ministrant, Mnichowa Kopa) i tym samym zapoznałem się z niesamowitą ekspozycją nad Mnichowym Żlebem. Była to dobra okazja do przetestowania nowego sprzętu wideo, w tym gopro 7. Słoneczna pogoda sprzyjała.

PS Teren udostępniony do taternictwa powierzchniowego, zalecany wpis w księdze wyjść taternickich (w Schronisku nad Morskim Okiem lub elektronicznie). Z uwagi na niemal pionowe urwisko z licznymi przewieszkami, w tym i okapami, przepaść nad Mnichowym Żlebem jest bardzo efektowna. Wymagane oswojenie z ekspozycją, zachowanie spokoju i pewności ruchów. Osoby z lękiem wysokości stanowczo nie powinny się tam zapuszczać. Na Mniszku są 2 spity stanowiskowe, mając sprzęt (akurat go nie zabrałem) można założyć stanowisko i zapewnić sobie asekurację.

Jeśli filmik Ci się spodobał, to zostaw łapkę w górę i -> subskrybuj!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s