Gzymsik i szczelinka w Jaskini Mylnej

Jaskinie i wywierzyska


W niektórych rejonach Tatr występują wyraźne zjawiska krasowe (m.in. rejon Doliny Kościeliskiej, masyw Czerwonych Wierchów, masyw Kominiarskiego Wierchu, rejon Doliny Bystrej, rejon Doliny Chochołowskiej, masyw Czarnogórskiej Czuby, masyw Szerokiej Jaworzyńskiej, Tatry Bielskie, rejon Doliny Zuberskiej, masyw Osobitej, a także masyw Siwego Wierchu). Te zjawiska polegają na rozpuszczaniu skał (np. wapienie, dolomity, margle) przez wody powierzchniowe i podziemne, w wyniku czego powstają różne formy przyrody nieożywionej -> np. wywierzyska oraz liczne jaskinie…

Lista 5 tatrzańskich jaskiń, które zostały udostępnione turystom do samodzielnego zwiedzania (ułożone w kolejności od najdłuższej do najkrótszej, wraz z podaną długością jaskini):

3 jaskinie (z powyższej listy) mają swoje opisy na blogu.

* Połączenie Obłazkowej Jamy z Jaskinią Mylną zostało odkryte i pokonane 15 czerwca 2014 roku. Autorzy połączenia tych jaskiń to F. Filar, M. Parczewski, K. Zaczyński i A. Porębski. Ponadto również Jaskinia Raptawicka bywa podejrzewana o przynależność do skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej, ale to jeszcze nie zostało potwierdzone. Więcej szczegółów -> Nowe pomiary i eksploracja tatrzańskich jaskiń turystycznych w 2014 roku.

** Z Jaskinią Mroźną jest związana pewna kontrowersja – została ona „na siłę” udostępniona do masowego zwiedzania. Mamy tam zamontowane sztuczne oświetlenie, które odbiera przyjemność z przejścia i w dodatku trzeba za to zapłacić. Ponadto w tej jaskini istnieją dziwne przepisy TPN -> Zakaz używania lampy błyskowej w sztucznie oświetlonej Jaskini Mroźnej?

Dodatkowo 1 jaskinia jest udostępniona do zwiedzania z przewodnikiem:

 • Jaskinia Bielska (Belianska jaskyňa) [~3 829 m] – płatna i sztucznie oświetlona

Długość jaskini – suma długości wszystkich odkrytych korytarzy, kominów i studni.

Gzymsik i szczelinka w Jaskini Mylnej - październik 2010
Gzymsik i szczelinka w Jaskini Mylnej – październik 2010

Jaskinie pozaszlakowe:

Osoby uprawiające taternictwo jaskiniowe mają do dyspozycji jeszcze 25 innych jaskiń (na terenie TPN), których łączna długość korytarzy wynosi ok. 58 km (w tym Jaskinia Wielka Śnieżna będąca najdłuższą jaskinią w Tatrach Polskich) -> więcej informacji na stronie TPN. Jest tylko pewien problem – parkowa biurokracja utrudnia nam życie i chcąc „legalnie” uprawiać taternictwo jaskiniowe na terenie TPN, trzeba zmierzyć się z dużą barierą formalności.

W dodatku (na terenie TPN i TANAP) istnieje opcja wypraw eksploracyjnych, mających na celu odkrycie nowych podziemnych korytarzy. Przy czym takie wyprawy związane są z bardzo wysokim poziomem trudności. Ponadto powinno się uzyskać stosowne zezwolenia, czyli również ta opcja wymaga starcia z biurokracją.

Najdłuższe tatrzańskie jaskinie [wraz z podaną długością]:

 • 1. Cień Księżyca [~32 182 m]
 • 2. Jaskinia Wielka Śnieżna [~23 753 m]
 • 3. Śnieżna Studnia [~12 730 m]
 • 4. Jaskinia Jaworzynka [~11 738 m]
 • 5. Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami [~11 660 m]
 • 6. Jaskinia Miętusia [~10 780]
 • 7. Bańdzioch Kominiarski [~9 550 m]
 • 8. Jaskinia Czarna [~6 972 m]
 • 9. System Ptasiej [~6 283 m]
 • 10. Jaskinia Zimna [~5 335 m]

-> 40 najdłuższych jaskiń w Tatrach [stan na marzec 2015]

Najgłębsze tatrzańskie jaskinie [wraz z podaną deniwelacją]:

 • 1. Jaskinia Wielka Śnieżna [~824 m]
 • 2. Śnieżna Studnia [~763 m]
 • 3. Bańdzioch Kominiarski [~562 m]
 • 4. Jaskinia Mała w Mułowej [~555 m]
 • 5. Jaskinia Jaworzynka [~480 m]
 • 6. Cień Księżyca [~451 m]
 • 7. Jaskinia Wysoka – Za Siedmiu Progami [~435 m]
 • 8. Jaskinia Kozia [~389 m]
 • 9. System Ptasiej [~352 m]
 • 10. Jaskinia Miętusia [~305 m]

-> 40 najgłębszych jaskiń w Tatrach [stan na marzec 2015]

Całe Tatry posiadają ~1286 odkrytych jaskiń o łącznej długości przekraczającej 200 km. Natomiast w samych Tatrach Polskich mamy 858 jaskiń o łącznej długości przekraczającej 132,5 km (stan na marzec 2015).

Widok na Wywierzysko Olczyskie - wrzesień 2012
Widok na Wywierzysko Olczyskie – wrzesień 2012

Lista wywierzysk tatrzańskich, które można zobaczyć z bliska w ramach sieci szlaków (ułożone w kolejności od najbardziej do najmniej wydajnego, wraz z podaną orientacyjną średnią wydajnością):

Wywierzyska to konkretne źródła krasowe, w przypadku których woda płynąca w systemie podziemnych korytarzy/szczelin trafia na warstwy nieprzepuszczalne i pod ciśnieniem wydostaje się na powierzchnię… Na tle pozostałych źródeł wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością (dla porównania przeciętna wydajność „zwykłych źródeł” w Tatrach raczej nie przekracza 1 l/s).

Inne źródła krasowe:

W niektórych tatrzańskich zakątkach mamy również swobodny wypływ wody z podziemnych systemów krasowych (a nie pod ciśnieniem jak w przypadku wywierzysk). Taki rodzaj źródeł krasowych nazywa się wypływami krasowymi. Popularne przykłady widoczne dla turystów to Wypływ spod Pisanej, czy też Wypływ z Raptawickiej.

2 myśli w temacie “Jaskinie i wywierzyska”

 1. Warto dodać, że co prawda Jaskinię Mroźną nie zwiedza się z przewodnikiem, ale podobnie jak w Bielskiej trzeba wykupić bilety wstępu.

  1. OK, dodałem informację. Jaskinia Mroźna stanowi niewątpliwą kontrowersję. Została „na siłę” udostępniona do masowego zwiedzania. Posiada sztuczne oświetlenie, które odbiera przyjemność z przejścia (z własnym źródłem światła byłoby ciekawiej) i jeszcze trzeba za to zapłacić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Tatry, Pieniny i inne góry, krajobrazy, topografia, klimat…

%d blogerów lubi to: