Topografia - Cubryńska Strażnica widziana znad Morskiego Oka

Cubryńska Strażnica (2335 m n.p.m.) najwyższym szczytem leżącym w całości na terenie Polski?

Zapewne wielu z Was spotkało się z informacją, że Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem leżącym w całości na terenie Polski. Tymczasem pojawia się pytanie, czy to trafne stwierdzenie, czy też rozpowszechniona pomyłka?

Osobiście nie uważam tego za błąd, lecz niedokładne podejście do tatrzańskiej topografii. W pełni poprawne jest następujące stwierdzenie:

  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) to najwyżej położony „wybitny” (MDW > 100 m) szczyt leżący w całości na terenie Polski.

Być może nie wszyscy wiedzą, czym jest „MDW” i „wybitność szczytów”, więc zamieszczam krótkie wyjaśnienie:

  • Minimalna deniwelacja względna [MDW] – miara wybitności szczytów. Z kolei „wybitność” to kryterium, które określa jak bardzo dany szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Aby obliczyć MDW, należy znaleźć „przełęcz graniczną” (wyszukuje się najbliższe wyższe szczyty i ustala się najniższe obniżenia na grani między analizowanym szczytem a wyższymi obiektami – najwyższa spośród wybranych przełęczy jest tzw. „przełęczą graniczną”). Przyjęto, że tatrzańskie szczyty o MDW > 100 m uznawane są za „wybitne” (zresztą nie tylko tatrzańskie, bo podobne założenie dotyczy pozostałych polskich pasm górskich).

Obliczenie „MDW” na przykładzie Małego Koziego Wierchu:

  • Wysokość szczytu: 2228 m n.p.m.;
  • Pobliskie wyższe szczyty: Zawratowa Turnia (2247 m n.p.m.), Kozie Czuby – wierzchołek zachodni (2239 m n.p.m.);
  • Najniższe obniżenia na grani między analizowanymi szczytami a Mały Kozim Wierchem: Zawrat (2159 m n.p.m.), Zmarzła Przełęcz (2126 m n.p.m.);
  • „Przełęcz graniczna”: Zawrat (2159 m n.p.m.);
  • MDW Małego Koziego Wierchu: 2228 – 2159 = 69 m;

Po krótkim wyjaśnieniu pojęcia „wybitności szczytów”, czas na kolejne pytanie – czy uwzględniając szczyty niewybitne, można znaleźć takie obiekty, które są wyższe od Koziego Wierchu (2291 m n.p.m.) i zarazem leżą w całości na terenie Polski?

Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć wyższe obiekty, gdyż większość najwyższych szczytów Tatr Polskich znajduje się na granicy polsko-słowackiej, a zatem „nie leżą w całości na terenie Polski”. Jednak da się coś znaleźć. Do niedawna myślałem, że tylko Świnicka Kopa (2298 m n.p.m.) [MDW zaledwie 3 m] wyprzedza Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) w tym temacie, ale ostatnio zwróciłem uwagę na Cubryńską Strażnicę (2335 m n.p.m.), która pokonuje poziom 2300 m n.p.m. i zarazem leży w całości na terenie Polski.

Widok znad Morskiego Oka z zaznaczoną Cubryńską Strażnicą (2335 m n.p.m.) - sierpień 2014
Widok znad Morskiego Oka z zaznaczoną Cubryńską Strażnicą (2335 m n.p.m.) – sierpień 2014

Czyli przy szczegółowym spojrzeniu na tatrzańską topografię można pokusić się o następujące stwierdzenie:

  • W rejonie Doliny Rybiego Potoku mamy zarówno najwyższy szczyt Polski -> Rysy – wierzchołek NW (2499 m n.p.m.), jak i najwyższy szczyt położony w całości na terenie Polski -> Cubryńska Strażnica (2335 m n.p.m.).
Topografia - Cubryńska Strażnica widziana znad Morskiego Oka
Topografia – Cubryńska Strażnica widziana znad Morskiego Oka

-> Dawka wiedzy topograficznej:

  • Cubryńska Strażnica (~2335 m n.p.m.) posiada niewielkie MDW, jednak jest dość znacząca -> z całą pewnością „rzuca się w oczy”, bo widziana znad super popularnego Morskiego Oka pozornie wydaje się być najwyższym punktem masywu Cubryny (oczywiście za sprawą perspektywy);
  • Dokładne położenie: północna grań Cubryńskiego Zwornika;
  • Odległość od Cubryńskiego Zwornika (2370 m n.p.m.): ~90 m długości grani bocznej;
  • Pozostałe wysokie szczyty w masywie Cubryny zlokalizowane są na Głównej Grani Tatr:
      • Cubryński Ząb (~2360 m n.p.m.);
      • Cubryński Zwornik (~2370 m n.p.m.);
      • Cubryna (2376 m n.p.m.) [MDW 53 m];
      • Curbyński Słup (~2360 m n.p.m.);

* Następujące nazwy: Cubryńska Strażnica, Cubryński Ząb i Cubryński Słup podałem w oparciu o topograficzne opracowanie Grzegorza Głazka „MASTER TOPO 2014”. Te 3 niewybitne szczyty stosunkowo długo pozostawały bez swoich nazwy i dawniej nie zwracano na nie większej uwagi.

Topo - widok z Ceprostrady na masyw Cubryny
Topo – widok z Ceprostrady na masyw Cubryny

Opis do powyższego zdjęcia:

  1. Mięguszowiecki Szczyt Wielki – wierzchołek zachodni (2438 m n.p.m.);
  2. Cubryńska Strażnica (2335 m n.p.m.);
  3. Cubryński Zwornik (2370 m n.p.m.);
  4. Cubryna (2376 m n.p.m.);
  5. Ramię Cubryny (2270 m n.p.m.);
  6. Zadni Mnich (2172 m n.p.m.) [słabo widoczny na tle masywu Cubryny];
  7. Ciemnosmreczyńska Turnia (2142 m n.p.m.);

Z tej perspektywy północna grań Cubryńskiego Zwornika zasłania znaczną część Głównej Grani Tatr między Mięguszowieckim Szczytem Wielkim a Cubryńskim Zwornikiem.

PS Subskrybuj „Poczuj Magię Gór” na YouTube:

5c2a1d4036c83c1c

2 myśli w temacie “Cubryńska Strażnica (2335 m n.p.m.) najwyższym szczytem leżącym w całości na terenie Polski?”

    1. Na Cubryńską Strażnicę można sobie wejść różnymi opcjami (od ekstremalnych dróg taternickich po w miarę przystępne trasy). Przy czym technicznie łatwiejsze opcje wychodzą np. od Wielkiej Galerii Cubryńskiej (WGC) lub Zadniej Galerii Cubryńskiej (ZGC). Na ZGC da się dostać np. znad Morskiego Oka przez Ceprostradę i Dolinę za Mnichem. Z kolei na WGC najłatwiej wejść przez ZGC i następnie MGC. Zarówno z ZGC, jak i z WGC można wkroczyć na północną grań Cubryńskiej Strażnicy, która teoretycznie oferuje „I-kowe” trudności techniczne (Władysław Cywiński w swoim przewodniku określił ją jako łatwą z taternickiego punktu widzenia i że dopuszcza szereg wariantów o podobnych trudnościach). Ponadto inne technicznie przystępne opcje to zejście krótką granią z Cubryńskiego Zwornika lub wejście z górnej części Hińczowego Żlebu. Przy czym zwłaszcza we wklęsłych i zacienionych formacjach warto również uważać na trudności terenowe (śnieg, firn, lód, kruszyzna). Pozdrawiam.

Dodaj komentarz